Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
Güneş Tutulması Ne Zaman

Güneş Tutulmaları Ne Zaman ?

ERSAN.NETERSAN.NET

Güneş Tutulmaları Ne Zamandır gündemin en çok aranan kelimesi oluşu insanı düşündürüyor.

İşi gücü bırakıp tutuluyoruz, biz zaten tutulmuşuz Güneş tutulmuş çok mu?

Çok veya az ile uğraşırsak sonuca ulaşamayız.

2018 Yılındaki Güneş tutulmalarının bazılarını sizlerle paylaşıyorum.

Güneş tutulması için tarih araştırması yerini saat sorgulamalarına bıraktı. 2018 doğa olayları takvimine göre, Ay'ın Güneş'i tamamen kapatamaması nedeniyle parçalı Güneş tutulması adı verilen tutulma bugün gerçekleşecek. 2018 yılında ilk Güneş tutulması, 15 Şubat 2018 tarihinde yaşanmıştı. Peki, parçalı Güneş tutulması saat kaçta, hangi ülkelerden izlenebilecek?

Güneş tutulması, doğa olaylarını sıkı takip eden vatandaşların araştırdığı konular arasında yer alıyor. Birçok türü bulunan güneş tutulması, bazı ülkelerde net bir şekilde gözlemlenebilirken, bazı ülkelerde ise kısmen görülebilecek. Peki, Güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek? İşte, binlerce kişinin gözlemlemek istediği ve merakla beklediği tutulmanın tarihi ve detaylı bilgiler! Güneş tutulması ne zaman sorusu astronomiyi yakından takip eden birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, parçalı Güneş tutulması nedir? İşte, 2018 yılının Güneş tutulması tarihleri. 2018 GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN? 2018 yılında ilk Güneş tutulması, 15 Şubat 2018 tarihinde parçalı bir şekilde gerçekleşti. Astronomiyle ilgilenenlerin beklediği ikinci Güneş tutulması ise 13 Temmuz 2018 tarihinde yine parçalı şeklinde oluşacak. Antarktika'nın kuzeyi ve Avustralya'nın güneyinden izlenebilecek bu tutulma genel zamana göre 01.48'de başlayıp 04.13'de sona erecek. .

PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

 

DİĞER GÜNEŞ TUTULMALARININ ÖZELLİKLERİ

Tam Güneş Tutulması: Ay'ın Güneş'i Dünya'dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

Halkalı Güneş Tutulması: Ay'ın, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

Hibrit Güneş Tutulması: Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür.

 

SONRAKİ GÜNEŞ TUTULMALARI VE TARİHLERİ

Tutulma Tarihi Nereden Görülecek? Tutulma Türü
15 Şubat 2018 Kuzey Amerika Parçalı
13 Temmuz 2018 Güney Avustralya Parçalı
11 Ağustos 2018 Kuzey Avrupa Parçalı
6 Ocak 2019 Doğu Asya Parçalı
2 Temmuz 2019 Kuzey Amerika Tam
26 Aralık 2019 Kuzey Asya Halkalı
21 Haziran 2020 Kuzey Asya Halkalı
14 Aralık 2020 Kuzey Amerika Tam
30 Nisan 2060                 Kuzey Afrika, Türkiye, Orta Asya Tam