Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
19 Mayıs 1919 ANDIMIZ Olmadan Biz Yokuz!

19 MAYIS 1919 ANDIMIZ OLMADAN BİZ YOKUZMustafa Kemal Atatürkler Ölmez Vatan BölünmezMustafa Kemal Atatürkler Ölmez Vatan Bölünmez

Andımız Neden Kaldırıldı

Toplumda uzun süre gündemde kalan konulardan birisi öğrenci andının kaldırılmasıydı. Büyük tartışmalara konu olan andımız neden kaldırıldı?  Andımız gerçekten de denildiği gibi ırkçılığı körükleyen bir marş mıydı? Birileri rahatsız oldu da tüm söylemler andımızı kaldırmak için bir bahane miydi?

Öğrenci andı okulların olmazsa olmazlarındandır. Her sabah andımızla başlarız okula. Ant öğrencinin kendisine ve vatanına verdiği sözdür. Ant basit bir söylem değil eğitimin ayrılmaz bir parçasıydı. Bugün okullarda artık antlar söylenmiyor. Çocuklar artık okula serbest kıyafetle geliyor. Öğrenciyi öğrenci yapan değerleri yok ettik. Bugün bir öğrenci görseniz öğrenci demeye şahit istersiniz. Pijamayla okula gelen, kot pantolonla mini etekle gelen kızlarımız var. Okul yönetimi ne kadar yapmayın etmeyin dese de kötü gidişata engel olamıyor.

Andımıza en büyük tepki doğu kesiminden geliyordu. Her sabah Kürt bir vatandaş olarak Türk’üm demek benim zoruma gidiyor eleştirileri yapıldı. 1923 ten bu yana ülkemizde Kürt, arap, ermeni, laz, Çerkez, Süryani, zaza gibi birçok ırk yaşamlarını sürdürmektedir.  Bir laz çocuğu Türk’üm derken rahatsız olmazken bir Kürt çocuğu neden rahatsızlık duysun. Türk’üm kelimesinde nasıl bir sakınca gördüler anlamış değiliz. Türkiye’de yaşıyorsun elbette Türk’üm diyeceksin.

 

Doğru ve çalışkan olmanın nesi kötüdür. İnsanı erdemli kılan davranışlar doğruluk ve çalışkanlık değil midir? Bugün çocuklarımızı doğru ve çalışkan yetiştirmeye çalışmıyor muyuz? Bütün sorun ve sıkıntılar çevremizde doğru insanların azalmasından sahtekarların çoğalmasından değil midir? Çalışkan olmadığımız tembel olduğumuz için bugün medeniyet olarak ileri gidemiyoruz. Sabahları çocuğumuza doğru ve çalışkan olması için yemin ettirmenin nesinden rahatsız oldunuz da andımızı kaldırdınız?

 

Hayatta en büyük ilkemiz kendimizden küçükleri korumak değil midir? Güçlünün zayıfı ezdiği dünyada barışı nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz.  Gücü yeten yetene anlayışı ancak ilke olarak küçüklerini korumayı hedef edinen toplumlarda yok edilebilir. Büyüklerinizi saymayalım mı? Bugün terbiye konusunda sınırları aşmamız ve terbiyesizliğin diz boyu olması büyüklere olan terbiye eksiliğinden değil midir? Andımızın her cümlesi bir altın niteliğinde öğüt taşır.

 

Yurdumuzu milletimizi özümüzden çok sevmeyelim mi? Öz olması için yurdumuzun olması gerekmiyor mu? Birlik beraberlik için bireysel menfaatlerin yerine toplumsal menfaatler almalıdır. Ben demeden önce biz demeyi öğrenmeliyiz. Bu yüzden yurdumuzu özümüzden çok sevmeliyiz. Yurt olmadan öz olmayacağını ne zaman anlayacağız. Önümüzde Mısır ve Suriye örneği varken ne zaman uyanacağız. Ülkemizde bugün 4 milyon Suriyeli var. Ülkelerinde birlik ve beraberlik olmadığı için ülkemize sığındı.

 

Hayatta en büyük ilkemiz yükselmek ve ileri gitmek değil midir? Atatürk bize cumhuriyet’i armağan ederken uygar ve medeni toplum seviyesine yükselmemizi vasiyet etmedi mi? Bir ülke çocuklarına yükselmeyi ve ilerlemeyi sabah ant olarak söyletmesi doğal bir durum değil midir?

 

Andımızdan birileri ciddi şekilde rahatsız oldu. Etnik ayrımcılığı tetikliyor bahanesi ile andımız bugün okullarda kaldırıldı. Ant ile birçok şeyi eğitim sistemimizden ve hayatımızdan kaldırdık farkında değiliz. Andı kaldırmak Atatürk ilke ve inkılâplarına savaş açmaktır. Andı kaldırmak Çanakkale’de bizlere bağımsız bir ülke bırakmak için şehit olan 250 bin insanı hiçe saymaktır. Andı kaldırmak Türk milletinin kültürüne ve namusuna saldırmaktır.

 

Andı kaldırmak inançsız bir nesil yetiştirmektir. Andı kaldırmak eğitim sistemindeki terbiye ve vicdanı yok etmektir. Andı kaldırmak bu ülkeye yapılmış en büyük ihanettir. Elbet bir gün başımızdaki yöneticiler yaptığı yanlışın farkına varacak ve andımızı yeniden okullara getirecektir. Temennimiz bu sürenin uzamaması yönündedir.

 

Andı kaldırmak bu ülkenin çocuklarına yapılmış bir kıyımdır. Atasını bilen, çalışan, üreten, milli değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmek istiyorsanız andımızın yeniden okullara gelmesi gerekir. Ant basit bir söz kümesi değildir. Başta ve sonda yer alan Türk’üm kelimesinden rahatsız olan bir gurubun başlattığı hareketle kaldırılan andımız bugün gelinen noktanın özetidir.

 

Andımızı kaldırarak inanç ve değer sistemimize zarar verdiler. Bugün çocuklar artık çalışkan olmak için dürüst olmak için yemin etmez oldular. Yurdunu da artık özünden çok sevmez haline geldiler. Kendini seven, kendini düşünen, kural tanımayan, büyüklerini saymayan, küçüklerini korumayan bir nesil yetiştirmekle artık karşı karşıyayız.

 

Yazı dizimizin sonunda rahatsız olanlara inat andımızı paylaşıyoruz. Kim ne kadar rahatsız olursa olsun biz Türk doğduk ve Türk öleceğiz. Türk olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Ne mutlu Türküm Diyene

 

ANDIMIZ
Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe
durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.
"Ne mutlu Türküm diyene!" Diyenlerin uyuduğunu görmek insanı mutlu ediyor.