Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
Askerliğe ilk katılış belgesi

ASKERLİĞE İLK KATILIŞ BELGESİ

Askerlik Katılış Belgesi

 

Askerlik kutsal bir meslektir. Ülkemizde her Türk asker doğar. Askerlik ülkemizi iç ve dış düşmanlardan korumak için her vatandaşın yapmakla yükümlü olduğu bir görevdir. Askerlik yapmayan insana Anadolu’nun birçok bölgesinde hala kız verilmez. Askerlik bir insanın namusu ve şerefidir. Vatanını seven her vatansever mutlaka askerlik yapması gerekir. Askerlik üniversite ve lisans mezunları için 6 ay kısa dönem, lise ve ortaokul mezunları 12 ay normal askerlik yapar.

 

Askerlik insana olgunluk kazandırır. Askerlik öncesi çocuk gibi davranan insanoğlu askerlik sonrası bir olgunluk kazanır. Askerde insan sabır etmeyi öğrenir. Askerde bütün işler sırayla yapılır. Askerlikte insan beklemeyi öğrenir. Medeni vasıfların birçoğu askerlikte öğrenilir. Banyo sırası, yemek sırası, icitima sırası, akşam sayış sırası derken insan askerde beklemeyi öğrenir.

 

Askerlik insana düzen eğitimi verir. Askerde bütün işler belli bir düzen ve nizam içinde yapılır. Kişi hayatını askerde programlamayı öğrenir. Sabah kalkış saati, eğitim saati, yemek saati, banyo saati, nöbet saati derken insan hayatı bir düzene girer. Her sabah kalktığında traş olmak, ayakkabı boyamak, elbiseleri giymek, yatağı düzeltmek birçok insana günlük hayatta kazanamadığı düzen alışkanlığını kazandırır.

 

Askerde insan birçok korkularını yener. Karanlıkta kalma korkusu, yükseklik korkusu, yalnız kalma korkusu ve ölüm korkusu gibi korkular askerlikte aşılır. Askerde insan kendini daha güvende hisseder. İnsana sosyal olma becerisi kazandırır. Farklı memleketten insanlarla ortak bir amaç için bir araya gelen insanlar birbirlerinden çok şey öğrenirler. Farklı kültürleri, farklı yaşam biçimlerini öğrenirler. Nerede nasıl davranması gerektiğini, düzeni ve disiplini askerde öğrenebilirsiniz.

 

Asker insanı insan yapar. Acıma ve merhamet duygularınız askerde pekişir. Özlem duygusunu askerde daha derin yaşarsınız. Anne, baba, kardeş, akraba ve arkadaş özlemi çekersiniz. Evinizde yediğiniz bir tas çorbanın ve özgürlüğün ne kadar kıymetli bir iş olduğunu ancak askerde öğrenebilirsiniz.

 

İnsanları askerde tanıyabilirsiniz. Paylaşmayı, yardımlaşmayı, işbirliği içinde yaşamayı askerde öğrenebilirsiniz. Vefa ve dostluğu askerde yaşarsınız. Askerden geldikten sonra asker arkadaşları ile dostluğunu koparmayan nice insanlar vardır. Askerde çok sağlam dostluk ve arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

 

Askerlik insana insanca yaşamayı öğretir. Askerlikte insanlar temizlik alışkanlığı kazanır. Beden temizliği, elbise temizliği, yaşanılan mekan temizliği, mıntıka temizliği gibi birçok temizlik askerde öğrenilir. Birçok bilgi ve beceriler askerde ustalık kazanır. Bilgiyi işlemeyi, hafızada tutmayı, işleri ustaca yapmayı askerde öğrenirsiniz.

 

Askerlik insana uyanık olması gerektiğini öğretir. Saflığın ne kadar kötü bir durum olduğunu askerde öğrenirsiniz. Saf olduğunuz için bütün insanların sizi kullanmak istediğini askerde görebilirsiniz. Ayakta kalmak için kurnaz olmanız gerektiğini askerde öğrenirsiniz. Askerlik çok iyi bir eğitim alanıdır. Askerken sivil hayatta öğrenemediğiniz birçok şeyi askerde öğrenebilirsiniz.

 

Eski Türk toplumlarında kişi doğduğu anda atsız adını alırdı. Savaşta üstün başarı elde ederse o kişiye bir isim verilirdi. Günümüzde ise askerliğe verilen önem gittikçe azaldı. Bugün vatan millet Sakarya diye nutuk adam sözde milliyetçi insanlar 15 bin lirayı verip bedelli askerliği tercih ediyor. Bedelli askerliğe para yatıran kişilerin milliliği ve vatanseverliği mutlaka sorgulanmalıdır.

 

Askerlik kutsal bir iştir. Asker iken ölen birisi şehit olur. Askerde yaralanan kişilere ise gazi denir. Şehitlik ve gazilik bir insanın yükselebileceği en büyük rütbedir. Bu yüzden her Türk genci mutlaka askerliğini yapmalıdır.

 

Askerlik çok zordur. Bu zorluğa ancak vatanını seven insan katlanır. Askerde insan birçok şeyi öğrenebilir. Bu yüzden dinimiz bile askerliğe peygamber ocağı demiştir. Askerlikte insan manevi derinliğe ulaşabilir. İnsanları daha iyi anlayabilir. Durumları çok iyi analiz edebilir.

 

Askerlik kişiye hızlı ve doğru karar alma yetisi kazanır. Askerde düşünmek için çok vaktiniz olmayabilir. Ani durumlarda krizlere müdahale etme yetiniz askerlikte pekişir. Askerlikte insanlar birbiri ile geçinmeyi öğrenirler.

 

Askerliğin faydalarını saymaya kalksak birkaç ciltlik ansiklopedi elde edebilirsiniz. Askerlik insana olgunluk kazandırır. İnsan neden dünyaya geldiğini, nereden gelip nereye gittiğini daha iyi anlar. Vatanın kutsallığını, hayatın zorluğunu, çileyi, özlemi, derdi ve tasayı askerde öğrenebilirsiniz.

 

Askerlik yapmayan kişiye toplumda iyi gözle bakılmaz. Bazı kimseler askere gitmemek için kendini çürüğe ayırmak için elinden geleni yapar. Daha sonra vatan millet Sakarya nutukları atar. Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır. Bu yüzden askerlik de hakkıyla yapılması gereken bir iştir. Nasıl ki babalarımız ve dedelerimiz belli bir süre bu vatanı beklemişler bizim de görevimiz beklemek olmalıdır. Sağdan soldan para dilenip bedelli askerlik yapmak bize yakışmaz.

 

İnsanları askerlikten ve vatan sevgisinden soğutmak için hep klişe bir laf vardır o kullanılır. Bu vatanı sen mi kurtaracaksın? Milletvekillerinin çocukları neden gitmiyor? Kimin ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Biz kendimize bakmalıyız. Ben vatanımı seviyorsam Hakkari’nin dağlarında da olsa gider paşalar gibi askerliğimi yaparım. Gerekirse bu uğurda yaralanır ve ölürüm. Bu yüzden kimse askerlikten kaçmasın. Askerlik her insanın ömründe 1 defa yapacağı kutsal bir iştir. Bu kutsal işin sonunda şehitlik makamı var.